Alicja Aleksandrowicz
                     PHOTOGRAPHY

STRONA GŁÓWNA

03 grudnia 2022

Zdjęcia do dokumentów

STRONA GŁÓWNA

© 2023 ebwavecs.com

Czy wiesz jak powinno wyglądać prawidłowo wykonane zdjęcie do dowodu/paszportu?

Potrzebujesz zaktualizować swoje dokumenty, więc idziesz do najbliższego fotografa, żeby kiedy już wybierzesz się do urzędu mieć ze sobą wszystko co jest potrzebne:
wypełniony wniosek i przygotowane wymagane fotografie.
I tu zaczynają się schody.
Pani przyjmująca zdjęcia mówi Ci, że te zdjęcia które masz ze sobą się nie nadają, że są prześwietlone albo niedoświetlone, że za duża albo za mała głowa, i tak dalej.

 

Oczywiście możesz zrobić powtórnie zdjęcie u innego fotografa (pani na pewno jakiegoś poleci w okolicy, żebyś szybko wróciła), ale Ty zastanawiasz się czy ona aby ma rację?
Przecież zapłaciłaś za zdjęcia komuś kto powinien się na tym znać, więc o co chodzi? Dlaczego masz płacić dwa razy jeśli Twoje zdjęcia są dobre? A jeśli są faktycznie złe, skąd masz wiedzieć czy są czy nie?

 

 

Prześwietlone zdjęcie

Twoje zdjęcie  jest prześwietlone wtedy kiedy na obrazie nie ma zapisanych żadnych informacji. Jaśniej mówiąc: fotografia zawiera białe czyste plamy, tak jakby nic nie zostało w danym miejscu wydrukowane, a jedynie czysty papier fotograficzny.

 

 

Niedoświetlone zdjęcie

Niedoświetlone zdjęcie, masz przed sobą wtedy kiedy występuje na nim najczarniejsza czerń, w której nie ma zupełnie żadnych najmniejszych szczegółów.

Program z którego korzystam podczas wywoływania zdjęć, oznacza i pokazuje miejsca które na zdjęciu które są prześwietlone lub nieświetlone, więc wywołując fotografie, od razu widzę czy zdjęcie wykonałam prawidłowo.


 

Za duża głowa

Aby zdjęcie mogło zostać automatycznie zeskanowane przez program, każda osoba na danej fotografii musi mieć na tej samej wysokości brodę, oczy, a środek nosa musi być dokładnie w połowie odległości między  prawą i lewą stroną zdjęcia.
Dlatego czasem na zdjęciu wydaje się, że niektóre osoby mają dużą a inne małą głowę. Nie da się tego określić w żaden sposób na oko.

Dlatego na stronie serwisu RP, w wytycznych dotyczących zdjęć do dokumentów opublikowano wzór. Tak zwaną formatkę gdzie zostało zaznaczone na jakiej wysokości powinny znajdować się trzy najważniejsze części twarzy: oczy, nos i broda i ja taką dokładnie formatką posługuję się podczas kadrowania Twojego zdjęcia.
Dzięki temu mam stuprocentową pewność, że dokonałam prawidłowego przycięcia każdego zdjęcia.


 

Zdjęcie do dowodu należy wykonać na wprost

Dawniej zdjęcia do dokumentów pozwalały pokazać profil danej osoby, były czasy kiedy na przykład ważne na nich było odkryte ucho.
Dziś, kiedy wiele czynności przejmują komputery a w nich specjalnie stworzone do poszczególnych zadań aplikacje, zdjęcie twarzy w dokumentach musi być wykonane na wprost.

Świat fotografii jest dwuwymiarowy. Dzięki temu fotografując daną osobę pod odpowiednim kątem: z góry lub z dołu, można uwydatnić jej pewne cechy, a tym samym mniej atrakcyjne części twarzy ukryć lub odwrócić od nich uwagę. Ta wiedza bardzo przydaje się w fotografii artystycznej, gdzie ważne jest aby na zdjęciu wyjść jak najlepiej.

Na zdjęciu do dokumentu, ważne jest aby wszyscy byli fotografowani jednakowo, aby komputerowe aplikacje mogły nas łatwo od siebie odróżnić. Więc zdjęcia muszą być wykonane dokładnie na wprost, z wysokości oczu fotografowanej osoby, tak aby obie części twarzy były widoczne po równo, muszą one też zostać jednakowo oświetlone.
Nie będzie to więc Twoje najpiękniejsze zdjęcie, ale dla komputera najprawdziwsze.

 


Oficjalne wytyczne do wykonywania zdjęć

Na stronie serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, można znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące tego jak takie zdjęcia aktualnie powinny wyglądać.
Jak widzisz, nie jest to wiedza tajemna więc i Ty samodzielnie jesteś w stanie ocenić, czy zdjęcie które wykonał Ci fotograf jest dobre czy złe.
Jeśli Pani w danym urzędzie się z tym nie zgadza, masz słowo przeciwko słowu.
Jak wyjść z takiej sytuacji?

Możesz dla świętego spokoju iść i zrobić zdjęcie jeszcze raz, u fotografa którego Ci polecą. Możesz też poprosić Panią aby wysłała dokumenty z Twoim zdjęciem i okaże kto ma rację, kiedy Twoje zdjęcie zostanie przez system przyjęte lub nie.

Te wytyczne dotyczące wymiarów, jasności i proporcji zdjęć mają swoje uzasadnienie. Wymusza je system, który automatycznie skanuje Twoją twarz ze zdjęcia i rejestruje charakterystyczne cechy Twojego wyglądu, aby jednoznacznie w przyszłości określić na podstawie zdjęcia z dokumentu,  czy Ty to aby na pewno Ty.

Kto więc będzie lepiej wiedział czy zdjęcie jest prawidłowe, jak nie program w którym zdjęcie jest skanowane?

 

 

Masz swoje prawa

Ty, masz prawo do sprawdzenia czy na darmo wydałaś pieniądze za pierwszym razem u fotografa, czy jednak nie. Jeśli okaże się że tak, udaj się do tej osoby.
Pamiętaj że w tym wypadku, należy Ci się zwrot pieniędzy za nieprawidłowo wykonane fotografie. Poproś jednak Panią z urzędu aby Ci przekazała odpowiednią notatkę, żebyś dla  fotografa miał potwierdzenie tego że jego zdjęcia były wykonane nieprawidłowo, a nie że chcesz od niego tylko wyłudzić darmowe zdjęcia.

Wszystkie parametry i opisy prawidłowych zdjęć do dokumentów znajdziesz na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.