Alicja Aleksandrowicz
                     PHOTOGRAPHY

para młoda na sesji, chrzest dziecka, dziecko komunijne

STRONA GŁÓWNA

03 stycznia 2023

Wkrótce Dzień Babci i Dziadka

STRONA GŁÓWNA

© 2023 ebwavecs.com

Dopiero co zakończyły się świąteczne szaleństwa. Człowiek zmęczony i bez kasy wraca do codziennego życia, a tu dochodzą Cię wieści że trzeba już myśleć
o prezentach dla babć i dziadków bo zaraz w styczniu ich święto. Dzień Babci wypada w sobotę 21 stycznia 2023, Dzień Dziadka po nim w niedzielę.
Czasu jeszcze trochę jest, bo mamy przed sobą prawie trzy tygodnie, jednak w zależności od prezentu jaki im zamierzasz wręczyć, te trzy tygodnie to może być zupełnie malutko albo bardzo dużo. Warto więc zastanowić się i zaplanować wcześniej prezenty, żeby nie martwić się w ostatniej chwili że jest już za późno, a Ty chciałaś akurat zamówić im kalendarz z własnymi zdjęciami.


 

Czy wiesz kto wymyślił Dzień Babci?


Dla Ciebie i dla mnie jest to święto które istniało od zawsze. Jednak gdy bardziej zagłębiam się pamięcią w przeszłość, nie przypominam sobie żebym
to święto jakoś szczególnie obchodziła z moją babcią. Teraz kiedy już wiem jak powstało rozumiem dlaczego. Kiedy byłam małym dzieckiem, nie było ono tak popularne jak teraz, bo dopiero co powstało.
Z wikipedii dowiedziałam się że:
pomysł utworzenia święta "Dzień Babci" w Polsce pojawił się w tygodniku
Kobieta i Życie” dopiero w 1964 roku. (…)  A w 1966 roku dzień 21 stycznia został oficjalnie ogłoszony „Dniem Babci” przez gazetę Express Wieczorny”. Kiedy więc ja byłam małą dziewczynką, święto to było stosunkowo nowe i dlatego nie tak powszechnie znane jak teraz. Skoro babcie miały już swoje święto to i o dziadkach nie wypadało zapomnieć. Tak naturalnie powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka w kolejnym dniu po święcie babci.


 

Dzień Babci i Dziadka na świecie

 

Na świecie dziadkowie i babcie również mają swoje święto, ale nie jest ono obchodzone w styczniu tak jak w Polsce: co kraj to obyczaj. W Ameryce na przykład i w Kanadzie, oba święta obchodzi się jednego dnia, we wrześniu i nazywa Narodowym Dniem Dziadków.

 

 

Lista prezentów dla Babci i Dziadka

 

Mogłabym Ci zrobić tu listę prezentów jakie możesz kupić swoim dziadkom. Ta lista byłaby strasznie długa. Nie będę Ci jednak zajmować czasu czytaniem jej, bo wiem że podobnie jak ja masz dostęp do internetu, a tam wystarczy wpisać hasło i wyskakuje Ci cała lista pomysłów. Ja podobnie jak Ty przeglądam allegro i google w poszukiwaniu inspiracji. Kluczem do znalezienia najlepszego prezentu jest wyznaczenie sobie właściwych kryteriów poszukiwań.

 

 

Jak szukać, żeby znaleźć coś wyjątkowego dla Babci i Dziadka

 

Jeśli chcesz znaleźć coś naprawdę ciekawego i oryginalnego co zachwyci Twoich bliskich, musisz zacząć od najważniejszego pytania: jaka jest Twoja babcia i jaki jest Twój dziadek. Ile mają lat, może są zupełnie młodzi, albo wprost przeciwnie - bardzo dojrzali?
Dawno już minęły czasy kiedy dziadek i babcia byli parą staruszków z laseczką w ręku i chusteczką na głowie, teraz wszystko zależy od tak wielu czynników, że Twoi dziadkowie mogą być w bardzo różnym wieku.

Pomyśl też, jakie mają pasje? Może spędzają aktywnie każdą wolną chwilę, więc Twój prezent może być związany z ich pasją. Pomyśl jak wyglądają ich mieszkania i domy, być może lubią kolekcjonować jakieś ciekawe rzeczy. A może uwielbiają wszelkiego rodzaju gadżety, np. wymyślne breloczki. Możesz im zafundować taki ze zdjęciem dla babci, albo w postaci mini-metrówki dla dziadka. Największe wrażenie zawsze robią prezenty wykonane ręcznie przez wnuczęta, ponieważ tu nie liczy się cena i perfekcja wykonania, ale włożone w to wykonanie serce, jak na przykład przygotowana własnoręcznie kartka z życzeniami.

Jeśli Twoi dziadkowie lubią kolekcjonować wspomnienia, doskonałym i uniwersalnym na lata prezentem będzie album.  Taki do którego co roku wkleisz im rodzinne zdjęcie. Tu, nie musisz od razu organizować całej sesji zdjęciowej. Przecież dopiero były święta, spotkała się cała Wasza rodzina. Pimyśl najpierw czy czasem nie zrobiliście wspólnego, rodzinnego zdjęcia z tej okazji? Na pewno są na nim wszystkie ważne dla Twoich dziadków osoby, a Ty masz gwarancję tego, że taki prezent zachwyci ich wyjątkowo.

 

 

Poświęć dziadkom trochę swojego czasu

 

Pamiętaj, że niezależnie od tego co kupisz lub co wymyślisz oryginalnego, najważniejszym prezentem jaki możesz podarować dziadkom jesteś Ty: czas który im poświęcisz. Więc jeśli nie znosisz wymyślać i kupować prezentów, nie kupuj i nie wymyślaj, po prostu bądź. W tym roku Dzień Babci i Dziadka wypada w weekend, więc o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć wolną chwilę żeby ich odwiedzić. Przyjdź i spędź z nimi trochę czasu. Nie patrz w telefon, tylko im w oczy. Porozmawiaj z nimi, zapytaj co słychać, posłuchaj tego co chcą Ci opowiedzieć. Poznaj własnych dziadków, a nigdy nie będziesz mieć problemu z wymyśleniem tego co może im sprawić radość z okazji ich święta.

 


A co jeśli Twoi dziadkowie mieszkają daleko

 

Nie możesz się z nimi spotkać osobiście, ale przecież wcale nie musisz, możesz zadzwonić i porozmawiać. Teraz kiedy mamy dostęp do wszystkiego na wyciągnięcie ręki, najważniejszym i najcenniejszym dobrem jakie możemy komuś podarować, jest czas i uwaga skupiona całkowicie na drugiej osobie. A najważniejsi są ludzie którzy Cię kochają jak nikt inny - Twoi dziadkowie."Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" Jan Twardowski