Alicja Aleksandrowicz
                     PHOTOGRAPHY

STRONA GŁÓWNA

04 lutego 2023

Ślub Cywilny
 Krok po kroku

STRONA GŁÓWNA

© 2023 ebwavecs.com

Ślub cywilny to uroczyste utworzenie nowej rodziny. Od momentu jego zawarcia w oczach Państwa stajecie się rodziną, ze wszystkimi tego skutkami prawnymi. 

 

Z jakim wyprzedzeniem planować ślub

 

Ślub to dla Ciebie wielkie wydarzenie, więc planujesz je skrupulatnie. Przygotowujesz stroje, planujesz przyjęcie, zapraszasz gości. Wymaga to od sporo  przygotowań, a im dalej w las, tym więcej drzew. Wciąż dochodzi coś nowego do załatwienia i czas organizacji się wydłuża bez końca. Jeśli planujesz ślub i przyjęcie weselne z pompą, potrzebujesz na swoje wesele sali, na której przyjęcie zorganizujesz, orkiestry lub DJ'a, który zapewni doskonałą zabawę i wiele, wiele innych rzeczy. I tu zaczynają się schody, bo najtrudniejszą rzeczą w organizacji tego wszystkiego jest dopasowanie wolnych terminów u wszystkich usługodawców i najważniejszej dla Ciebie rodziny.

 

 

 

 

W którym urzędzie załatwić ślub

 

Śluby cywilne udzielane są w Urzędzie Stanu Cywilnego w Twojej miejscowości. Jednak nie ma takiego obowiązku, aby robić to dokładnie w tym urzędzie. Na tę uroczystość możesz wybrać dowolny Urząd Stanu Cywilnego w naszym kraju, który Ci odpowiada pod względem lokalizacji, o ile tylko jest w nim dostępny termin, który na ślub sobie wybrałaś, a Ty spełnisz w wymaganym czasie wszystkie w potrzebne formalności. Nie ma ich wiele. O tym piszę w dalszej części. Najczęściej śluby zawierane są w sobotę, więc jest to jest ten dzień, który kojarzy Ci się z dniem „ślubnym”, jednak swojego ślubu wcale nie musisz zawierać w sobotę. Możesz na tą okazję wybrać dowolny swój ulubiony dzień tygodnia, o ile tylko Ty i Twoi goście, którzy na ślubie mają się pojawić, mają ten dzień wolny lub mogą sobie to wolne zorganizować.

Jeśli marzysz, aby wyjechać i wziąć swój ślub w stolicy, albo nad morzem, albo w górach na przykład w Zakopanem, nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz to zrobić jeśli tylko Ci na tym zależy.

 

 

 

 

Jakie dokumenty potrzebne są do ślubu cywilnego

 

Aby zarezerwować swój wymarzony termin ślubu, musisz udać się wraz ze swoją drugą połówką do urzędu stanu cywilnego. Taką wizytę musicie odbyć osobiście. W ramach procedury potrzebne jest złożenie stosownych dokumentów, takich jak akt urodzenia (w przypadku panien i panów, bez dodatkowych przeciwwskazań).Tych dokumentów w Twoim przypadku może być więcej, jeśli Twoja sytuacja jest szczególna, na przykład jesteś po rozwodzie, jedno z Was jest obcokrajowcem i tym podobne. Nie musisz się jednak specjalnie tymi formalnościami martwić, bo w tej chwili większość, jak nie wszystkie dokumenty kompletuje za Ciebie Kierownik USC. Twoja osobista obecność jest potrzebna do złożenia oświadczenia: „zapewnienie o tym, że nie wiecie o zaistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”. Takie oświadczenie również przygotowuje Wam urzędnik, Waszym obowiązkiem jest je tylko podpisać. Pamiętajcie o zabraniu na wizytę swoich dowodów osobistych. Dokumenty są Wam potrzebne w oryginale. Telefon z zainstalowaną aplikacją mObywatel, w tym wypadku nie wystarczy.

 

Jeśli jedno z Was jest cudzoziemcem, potrzebujecie dodatkowych dokumentów potwierdzających, że osoba ta może zawrzeć związek małżeński w Polsce, jest nim zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia, w wypadku panien i kawalerów. Jeśli Twój przypadek jest szczególny, wszystkich informacji udzieli Ci urzędnik USC, znajdziesz je też na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej www.gov.pl.

 

 

 

 

Kiedy nie możesz wziąć ślubu cywilnego?

 

W Polsce każda osoba, która ukończyła 18 rok życia może zawrzeć związek małżeński, jednak od tej reguły istnieje kilka wyjątków:

  • nie możesz zawrzeć nowego związku małżeńskiego jeśli już jesteś w innym, nawet jeśli nie zwarłaś go w USC tylko w na przykład Kościele Katolickim – taki ślub również ma moc prawną

  • oczywiste jest, że nie możesz zawrzeć związku małżeńskiego z osobą, z którą łączą Cię bliskie więzy krwi: z bratem, siostrą, rodzicem- mniej oczywiste już może Ci się wydawać, że również nie możesz wziąć ślubu jeśli istnieje między Wami spowinowacenie w linii prostej takie jak na przykład: teść i synowa (spowinowacenie oznacza, że jesteście rodziną, mimo że nie łączą Was więzy krwi, a zostaliście rodziną przez zwarcie aktu małżeństwa)

  • ta sama zasada ma też zastosowanie do osób przysposobionych – nie może zawrzeć związku małżeńskiego osoba adoptująca i adoptowana, mimo że nie ma między nimi więzów krwi

  • w Polsce nie mogą też zawierać małżeństwa osoby tej samej płci.

 

 

 

Ile kosztuje ślub cywilny

 

Załatwienie samego ślubu cywilnego nie jest drogie. Za ślub w USC zapłacisz tylko opłatę skarbową, która wynosi 84 zł (dane ze stycznia 2023).Jest też możliwość zorganizowania samej uroczystości poza murami urzędu, taka usługa jest już jednak o wiele droższa i kosztuje 1 000 zł. Jeśli bierzesz ślub poza urzędem, ale z powodu zagrożenia zdrowia lub życia, np. w szpitalu, udzielenie ślubu jest zwolnione z wszelkich opłat.

 

 

 

 

Ślub poza urzędem

 

Możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza USC (ślub plenerowy) została wprowadzona dość niedawno, bo w 2015 roku.  Czy oznacza to, że możesz wziąć ślub nawet na plaży?
To zależy. Istnieje coś takiego jak regulacje dotyczące ceremonii „w plenerze”, w których zapisano, że uroczystość zawarcia związku małżeńskiego „poza urzędem” można zorganizować tylko w miejscu, które nie zakłóca jego powagi i dostojności. Tak więc plaża – tak, ale nie w każdym wypadku.

Możliwość organizacji uroczystości poza urzędem, otworzyła szereg możliwości ciekawej organizacji ślubu przed parami młodymi. Nie trzeba już podróżować po urzędach, a kameralny ślub można zorganizować nawet we własnym ogrodzie. Cudowne.

 

 

 

 

Kiedy najszybciej można wziąć ślub

 

Od momentu Twojej wizyty w USC i wspólnego podpisania oświadczeń, najszybszy możliwy termin do wyznaczenia ślubu to miesiąc o tego dnia. Tak więc jeśli naprawdę zależy Ci na czasie i nic dodatkowego Cię nie blokuje, możesz w ciągu miesiąca mieć już wszystko załatwione. Wcześniej ten termin był dłuższy, i wynosił minimum trzy miesiące. Rozwój technologii pozwolił te formalności przyspieszyć. Od kiedy większość dokumentów dostępnych jest online, ich zebranie zajmuje o wiele mniej czasu.

 

 

 

 

Kogo wybrać na świadków

 

Świadkiem na Twoim ślubie może być każda pełnoletnia osoba, ważne, aby posiadała przy sobie aktualny dowód osobisty i mówiła po polsku. W związku z tym na Twoim ślubie świadkiem może być również osoba będąca obcokrajowcem. Jeśli osoba ta nie posługuje się językiem polskim, na ślubie dodatkowo wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego. Świadków musisz mieć zawsze dwóch, ale nie ma wymagań odnośnie płci. Najczęściej wybiera się mężczyznę i kobietę, ale to nie wynika z żadnych przepisów prawa a jedynie z tradycji. Jeśli więc chcesz, aby na Twoim ślubie świadkami były dwie kobiety, lub dwóch mężczyzn nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

 

 

 

 

Jak przebiega sam ślub

 

W USC należy pojawić się kilka minut wcześniej przed wyznaczoną godziną ślubu. Najpierw urzędnik sprawdza dokumenty tożsamości Wasze i świadków, następnie rozpoczyna się uroczystość. Kierownik USC wygłasza dostojną, ale króciutką mowę, po czym wszyscy obecni wstają i narzeczeni składają uroczystą przysięgę, powtarzając za urzędnikiem: „Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, iż wstępuję w związek małżeński z […] i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne szczęśliwe i trwałe” Następnie urzędnik udzielający ślubu wypowiada słowa: Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani […] i Pana […] został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Was związku wymieńcie, proszę, obrączki. Narzeczeni wymieniają się obrączkami Po założeniu obrączek małżonkowie i świadkowie składają podpisy na akcie zawarcia małżeństwa, który na zakończenie uroczystości urzędnik wręcza parze młodej. Na koniec uroczysty pocałunek i cała uroczystość kończy się brawami oraz życzeniami od gości. Dawniej zaraz po uroczystości jeszcze w USC serwowano szampana, którego para młoda przywoziła ze sobą do urzędu. Teraz coraz rzadziej się to spotyka. Kiedy zaplanowane jest przyjęcie weselne, szampański toast wszyscy goście piją zaraz po wejściu na salę weselną. Na wszystkie formalności w dniu ślubu urząd przeznacza do 30 minut czasu, w praktyce przemówienie, przysięga i podpisy zajmują około 15 minut, reszta czasu upływa na zebraniu się wszystkich gości, a potem na zakończeniu uroczystości. Z punktu widzenia fotografa jest to niemałe wyzwanie, aby uchwycić każdy ważny moment i niepowtarzalne emocje. Dzieje się szybko i dużo, dlatego jeśli zdecydujesz się zatrudnić fotografa czy filmowca do uwiecznienia tej krótkiej, ale ważnej uroczystości, lepiej poszukaj kogoś sprawdzonego i z doświadczeniem. 
Ten moment już nigdy się nie powtórzy, nawet jeśli to nie będzie Twój ostatni ślub.

 


*wszystkie fotografie wykorzystane w powyższym artykule są mojego autorstwa, ich pobieranie i wykorzystywanie jest zabronione