Alicja Aleksandrowicz
                     PHOTOGRAPHY

STRONA GŁÓWNA

12 maja 2023

Jak zorganizować chrzest dziecka?

STRONA GŁÓWNA

© 2023 ebwavecs.com


Chrzest Twojego malucha to szczególne wydarzenie w Twoim życiu. Być może pierwsze tak oficjalne przyjęcie dla Rodziny, które organizujesz. Zawsze w Twoim domu, był ktoś inny odpowiedzialny za ważne uroczystości. Teraz to Ty masz nową własną rodzinę i chcesz, żeby wszystko było idealne.Ta potrzeba równocześnie Cię ekscytuje i stresuje. Zastanawiasz się co, jak i gdzie… jak to wszystko w praktyce powinno wyglądać, no i najważniejsze kiedy się za to wszystko zabrać.Masz chwilowo trochę wolnego od pracy, ale Twój maluch jest tak absorbujący że nie wiesz kiedy to wszystko ogarniesz.
Bez obaw, Zapewniam Cię że to wcale nie jest takie straszne. Działaj małymi kroczkami.

 

Po pierwsze, kiedy?

 

W jakim wieku najlepiej ochrzcić dziecko? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy rodzice. Nie ma czegoś takiego jak najlepszy wiek. Tu liczy się Twoja wiara, kiedy uważasz że powinno to się stać?Ja, moje dzieci chrzciłam jak najszybciej, w wieku około trzech miesięcy. To wynikało z mojej wiary, tradycji i tak dalej.Rodzice często boją się, że kiedy dziecko jest malutkie, delikatne, łatwo o przeziębienie, a Kościół kojarzy im się z miejscem w którym jest bardzo zimno, więc okładają ten czas na moment kiedy maluch będzie już większy i bardziej odporny.Inni czekają ponieważ wychodzą z założenia, że większy maluch będzie bardziej widoczny na zdjęciach i „łatwiejszy do opanowania”.Być może jest w tym trochę racji – o ile już nie biega na tyle sprawnie że uciekać Kościoła 😉. Prawda jest taka, że każdy wiek jest odpowiedni na chrzest, i to kiedy Ty to zorganizujesz zależy wyłącznie od Ciebie. Ja organizowałam chrzciny, kiedy moje dzieci jeszcze nawet nie siedziały i bardzo sobie to chwalę. Łatwo wszędzie dotrzeć, położyć spać kiedy zmęczone. Nie trzeba zbyt wiele kombinować z jedzeniem, bo mama ma ze sobą pierś lub butelkę. Ząbki jeszcze nie idą, więc szanse na bezstresowy dzień są dużo większe….Same zalety 😊.

 

Po drugie, czy pora roku ma znaczenie?

 

Wiadomo, im cieplej tym przyjemniej. Ciepły, słoneczny, wiosenny lub letni dzień to marzenie każdej mamy. Oczami wyobraźni widzisz więc cudowne sielankowe zdjęcia uśmiechniętej rodziny  w plenerze, zaraz po chrzcinach lub pomiędzy przyjęciem… Ale tak naprawdę żadna pora roku nie gwarantuje tej sielanki.  W środku lata możesz trafić na okropny szary dzień i z sielankowej sesji zdjęciowej nici. Nie przejmuj się zbytnio więc porą roku. Każda ma swoje wady i swoje zalety. Każda potrafi dopiec i zachwycić. Jeśli marzysz o takiej pięknej sielankowej pamiątce, pomyśl o zatrudnieniu fotografa, którego zdjęcia Cię zachwycą. Poproś, aby pokazał Ci swoje prace z różnych pór roku, a przekonasz się czy potrafi wyczarować dla Ciebie taką pamiątkę o jakiej marzysz. Wtedy dopiero wybierz tego, którego zatrudnisz. Dla dobrego fotografa pora roku nie robi wielkiej różnicy, bo w dobrym reportażu liczą się przede wszystkim emocje, nie miejsca. No ale oczywiście w ładnym miejscu zawsze łatwiej, zaś w pełnym słońcu niekoniecznie. W każdym razie, nie wybieraj danego fotografa tylko dlatego, że pracował u Twojej koleżanki, albo ktoś go tam gdzieś polecił. Sprawdź, czy Tobie się podoba, bo to Twoje przyjęcie.

 

Po trzecie, formalności w Kościele

 

Planowanie chrztu rozpocznij od miejsca w którym chrzest chcesz zorganizować. Zorientuj się najpierw w dostępności terminów i wolnym czasie najważniejszych dla Ciebie gości, których zaprosisz na przyjęcie (o tym dalej…). Potem wybierz się do swojej parafii, żeby zarezerwować termin Chrztu Świętego. Najczęściej księża organizują chrzty w pierwszą lub ostatnią niedzielę miesiąca, ale wszystko jest do dogadania. Każdy ksiądz jest też człowiekiem. Nie zapominaj tylko, że Kościół to nie punkt usługowy w którym robisz zakupy i w którym zadowolenie klienta jest na pierwszym miejscu. To miejsce do którego przychodzisz, bo wierzysz. A wierzyć wcale nie musisz, Chrzcić dziecka też, zastanów się po co chcesz to zrobić, nim zbulwersuje Cię fakt, że ksiądz będzie oczekiwał od Was ślubu, spowiedzi świętej, przystąpienia do komunii i innych dziwnych być może dla Ciebie rzeczy.

 

Po czwarte, przyjęcie

 

Pamiętam jak kiedyś znajomi opowiadali, że wyjechali za granicę. Chcieli spotkać się ze swoimi znajomymi, którzy tam już mieszkali na stałe, a oni nie zaprosili ich do domu tylko do jakiejś restauracji na mieście. Jakie to było bulwersujące! Gdzie jest nasza polska gościnność, opowiadali.Dziś i do nas przychodzą pomału te zwyczaje i nie ma w tym nic złego. Dom jest Twoim azylem. Miejscem gdzie spędzasz czas z najbliższą rodziną, a ważne uroczystości i wydarzenia organizujesz w restauracji.  Nie musisz już być tą osobą, która podczas najważniejszych uroczystości w swoim domu nie odrywała się od garów i przyjęcia kojarzą się jej tylko z gotowaniem, wielkim sprzątaniem i gigantycznym zmęczeniem.Dziś udajesz się do restauracji gdzie rezerwujesz przyjęcie i zabierasz tam swoich gości prosto z Kościoła.Jest czas na spędzenie czasu z rodziną, rozmowy i żarty. Twój dzień jest prawdziwym świętem dla całej rodziny. I tu kluczem jest pora roku, bo w sezonie letnim wiadomo, że obłożenie restauracji w weekendy jest większe, więc i ceny i dostępność terminu może być dla Ciebie mniej korzystna.Jeśli zależy Ci na konkretnym terminie, zarezerwuj salę wcześniej. Dużo wcześniej. Czasem trzeba to zrobić nawet kilka miesięcy wcześniej. Musisz więc przemyśleć gdzie chcesz, aby Twoje przyjęcie się odbyło i popytać o dostępność terminów nim zabierzesz się za organizację reszty.

 

Po piąte, ile trwa takie przyjęcie, czyli na jak długo zarezerwować restaurację?

 

Przyjęcie z okazji chrztu to nie wesele. Najważniejszy jest obiad. Przy nim w domu jest najwięcej pracy i biegania. Po obiedzie, jeśli jest lato możesz zaprosić już gości np. na after party do swojego ogrodu. Jeśli jest piękna letnia pogoda, a wśród gości masz sporo dzieci, to może być fajna alternatywa.Jeśli jednak chcesz mieć dom w tym dniu już tylko dla siebie, zaplanuj przyjęcie na sali do godziny ok 16:00.Obiad, chwila na rozmowy z rodziną, a na zakończenie uroczyste podanie tortu na deser, to idealny czas trwania Twojego przyjęcia. Wszyscy zdążą się sobą nacieszyć, a jednocześnie nikt nie zdąży się znudzić, kiedy przyjęcie skończy się o przyzwoitej dla wszystkich porze. Zwłaszcza, że najczęściej dniem chrztu jest niedziela i pod wieczór wszyscy już szykują się pomału na kolejny tydzień pracy.

 

Po szóste, kogo zaprosić: kogo wypada, kogo można odpuścić, żeby nikt się nie obraził

 

To ile osób będzie na Twoim przyjęciu zależy od tego jak jest dokładnie w Twojej rodzinie. Najczęściej na takie przyjęcia zaprasza się samą najbliższą rodzinę: Twoje i męża rodzeństwo, rodziców, dziadków i rodziców chrzestnych z rodzinami.Na rodziców chrzestnych najczęściej wybiera się właśnie rodzeństwo, więc nie jest to bardzo duże przyjęcie, choć zdarzyło mi się być również na chrzcinach, na których było ponad pięćdziesięciu gości. Natomiast jeśli nie zaprosisz cioć i kuzynek z którymi na co dzień się nie spotykasz przy każdej okazji, na pewno nikt na Ciebie się nie obrazi. Je nawet jeśli, to nie będzie Twoja wina, bo nic złego nie zrobiłaś.

 

W co się ubrać?

 

No oczywiście, że na tak ważnym przyjęciu trzeba wyglądać elegancko. To sama przyjemność, zwłaszcza dla Ciebie wreszcie się wystroić, zrobić makijaż itd. Ale nie przesadzaj. Nie musisz mieć koniecznie nowej kreacji. Przejrzyj swoją szafę i wyczaruj coś nowego z tego co już masz. Często wystarczy zmienić dodatki, żeby tchnąć życie w założoną już kilka razy rzecz. Świeżo upieczone mamy są zwykle mistrzyniami kreatywności. Postaw na wygodę. Wysokie szpilki wyglądają szałowo, ale może się okazać, że ból nóg już po wyjściu z Kościoła zepsuje Ci całą przyjemność z przyjęcia.

 

Ubranka dla malucha

 

Elegancka sukienka i garnitur, dla malucha to już jest wydatek. Zwykle to są rzeczy które zakładamy maluchom raz, może dwa. Zastanów się czy musisz kupić coś nowego? Może koleżanka ma już coś idealnego do sprzedania?Zwróć uwagę na to, żeby Twojemu dziecku było wygodnie. Ostre, drapiące koronki, ciasna mucha mogą sprawić że z pięknego słodkiego malucha, Twoje dziecko zmieni się w niezadowolonego niemowlaka i cały plan padnie.

 

Organizacja przyjęcia, pamiątki

 

Jest taka moda, żeby na przyjęciu, do każdego nakrycia przygotować jakąś malutką pamiątkę dla każdego gościa, którą zabierze ze sobą do domu. Pomysłów jest milion: mini słoiczek z miodem i podziękowaniem, breloczki, aniołki, magnesy ze zdjęciem maluszka lub samym podziękowaniem i datą chrztu … wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarkę, a wyskoczy Ci mnóstwo pomysłów.W tym wszystkim jednak nie zapomnij, że najważniejsze jest Twoje dziecko i czas spędzony z rodziną. Brak pośpiechu, brak kłótni, minimum stresu. Zaplanuj ten dzień tak, abyś miała czas porozmawiać z każdym z gości. W tym dniu to relacje są najważniejsze.  Tego wszystkim nam brakuje najbardziej czasu dla siebie. Daj więc sobie i swoim bliskim czas na bycie razem.

 

Powodzenia!

 

Jeśli chciałbyś dodać coś do tego artykułu, lub podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami, napisz do mnie: fotoAaleks@gmail.com. Chętnie poznam Twoje doświadczenia, odczucia, wątpliwości i rozterki.